KLASY 7B I 5A NA WYCIECZCE W SANDOMIERZU

Dnia 04 października 2017r. uczniowie klas 7b oraz 5a wraz z opiekunami wybrali się do Sandomierza – śladami serialowego „Ojca Mateusza”. W planach zwiedzania nie mogło zabraknąć zwiedzania zabytków Sandomierza. Jest ich  mnóstwo. Zabytki w Sandomierzu stanowią grupę historycznych budowli, jednych z najważniejszych w Polsce. Budowle, które tu stawały tworzone były przez ludzi od wieków, stanowią one najwyższą klasę zabytków. Sandomierz zabytki zawdzięcza historii, dogodnemu położeniu geograficznemu oraz uporowi mieszkańców. Zabytki to w Sandomierzu najcenniejsza spuścizna przeszłości. Gdyby nie zabytki, miasto nie byłoby tak piękne, bo tworzą one współczesne miasto. Zabytkowa Starówka, moc atrakcji turystycznych oraz  budowle, to wszystko przyciągnęło tu również  turystów z Żyrardowa. Zwiedziliśmy m. in. :

Bramę Opatowską – główny zabytek Sandomierza, jedną z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesioną przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku.

Ratusz – zabytek Sandomierza stojący w centralnej części Starego Miasta, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku.

Katedrę – gotycką świątynię  wzniesioną z fundacji Kazimierza Wielkiego pomiędzy rokiem 1360 r. a 1382 r., która jest głównym zabytkiem Sandomierza.

Zamek królewski – zbudowany w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu. Z dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę skąd podziwialiśmy panoramę historycznego miasta.

Na zakończenie uczniowie przeszli podziemną trasą turystyczną, która niegdyś była  systemem dawnych XIV i XV wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe.  Przepiękne zabytki Sandomierza zostały nam pokazane przez przewodnika PTTK, który zdradził też uczniom ciekawostki z planu filmowego serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz”. 

Skip to content