Muzyczna lekcja historii z Panem Gwiazdą

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W ŻYRARDOWIE Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT

3 października w naszej Czwórce odbyło się podsumowanie autorskiego projektu „Muzyczna lekcja historii z Panem Gwiazdą”, realizowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Owe przedsięwzięcie ma na celu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz świadomości obywatelskiej i kulturowej. Patriotyczny projekt powstał w wakacje z inicjatywy państwa Agnieszki i Krzysztofa Gwiazdów oraz Beaty Marzędy-Przybysz.
Przez wrzesień uczniowie Czwórki klas VII i VIII przygotowywali prezentacje tematyczne dotyczące przebiegu bohaterskich walk w 1939 r. oraz przybliżające sylwetki bohaterów – obrońców Ojczyzny. Wykonywali to z pomocą nauczycieli historii – pań Teresy Filutowskiej i Małgorzaty Ponder.
Podczas spotkania zwieńczającego realizację projektu odbył się koncert pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich. Uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się w sali gimnastycznej w dwóch grupach wiekowych. W pierwszej części śpiewał pan Krzysztof Gwiazda – bas-baryton przy akompaniamencie pana Miłosza Aliszewskiego. Wykonał utwory Stanisława Moniuszki, które pielęgnują polskość a także rozwijają świadomość narodową. Następnie uczennice Julia Orłowska z kl. 8b,Wiktoria Kamińska z kl. 7a i Gabriela Wiśniewska z kl. 8b przedstawiły multimedialne prezentacje historyczne. Prezentacje były autorstwa Gabrieli Pawlak i Szymona Kwiatkowskiego z kl. 8a.
W kolejnej części wszyscy uczestnicy prelekcji śpiewali wraz z Panem Gwiazdą znane piosenki patriotyczne, które były wyświetlane i zamieszczone w śpiewniku. Na zakończenie spotkań, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy śpiewnik specjalnie wydany na tę okoliczność. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat wydarzeń związanych z dziejami oręża polskiego. Ta wspaniała lekcja historii podsumowała rocznicę przebiegu walk w 1939 r.