Akcja „Żonkile” – upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim

O historii, nawet najtrudniejszej, trzeba mówić. Okazją do przypomnienia jakie mogą być skutki nietolerancji i wykluczenia może być 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzona 19 kwietnia.

Uczniowie z klas 7 a, 7 c, 8 a wzięli tego dnia udział w akcji Żonkile – obejrzeli film zatytułowany „Muranów – dzielnica północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Film w przystępny sposób opowiada historię warszawskiej dzielnicy, którą przed wojną zamieszkiwali Żydzi. Narratorką opowieści jest fikcyjna bohaterka Ala, dla której historia Polski łączy się w szczególny sposób z relacją dotyczącą najbliższej rodziny.  Po obejrzeniu filmu uczniowie mogli na lekcji podzielić się swoimi wrażeniami.

Wszystkie materiały zostały przygotowane przez organizatora akcji – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Monika Chmielewska