Pożegnanie Śp. Marty Wasielewskiej

25 lipca 2024 r. z wielkim żalem Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 pożegnała Naszą Drogą Martę Wasielewską, Martusię– jak Ją często nazywaliśmy.

Mgr Marta Wasielewska w Szkole Podstawowej Nr 4 w Żyrardowie przepracowała 18 lat na stanowisku nauczyciela bibliotekarza i nauczyciela języka polskiego. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu i Uniwersytet Warszawski. Wciąż podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe. Ukończyła wiele form doskonalenia, kursów, szkoleń. Posiadała stopień nauczyciela dyplomowanego. Otrzymała kilka nagród, w tym nagrody Prezydenta Miasta Żyrardowa i Dyrektora Szkoły, Medal Brązowy za długoletnią służbę od Prezydenta RP. W ostatnim roku nominowana była do odznaczenia resortowego Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

Nasza Martusia była i zawsze pozostanie jednym z najlepszych nauczycieli i wychowawców w naszym mieście.

Zawsze kierowała się dobrem dziecka, troską o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Ściśle współpracowała z rodzinami uczniów. Bardzo angażowała się w pracę dydaktyczno-wychowawczą z dziećmi i młodzieżą. Wspierała pomocą uczniów słabszych, prowadziła dodatkowe zajęcia dla uzdolnionych. Korzystała z nowoczesnych rozwiązań technicznych. Stosowała aktywne metody nauczania, pobudzając uczniów do aktywności na lekcjach. Wraz z nimi osiągała wiele sukcesów w konkursach i egzaminach. To głównie dzięki Niej z tegorocznego egzaminu klas ósmych uczniowie uzyskali piękny wynik z języka polskiego – 70,9 %.

Marta miała również dar do przygotowywania i włączania dzieci w realizację różnych zadań na terenie szkoły i miasta. Organizowała mnóstwo akcji charytatywnych, imprez szkolnych, apeli, konkursów, dyskotek, wydarzeń naukowych związanych chociażby z patronem naszej szkoły.

Jej pasją była literatura. Realizowała ogólnopolskie projekty czytelnicze, np. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” czy „Przerwa na czytania”, „Jak nie czytać, jak czytać”.
Martusia była od zawsze opiekunem Samorządu Uczniowskiego, współpracowała ze szkolnym Kołem Wolontariatu. Uczniowie darzyli Ją szczególną sympatią. Nie tylko ze względu na posiadane kwalifikacje, ale humor i pogodę ducha. Była dla nich wzorem odwagi, troski, ciepła.

Pełniła różnorodne funkcje w Radzie Pedagogicznej, była protokolantem oraz członkiem wielu komisji i zespołów.

Zawsze dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pomagała uczniom, nauczycielom, pracownikom, rodzicom. Wystarczyło tylko zajrzeć do szkolnej biblioteki… Wcale nie po to, aby wypożyczyć książki, ale ze względu na cudowną atmosferę, która tam panowała.

Wielka strata, wielki ból! Tyle jeszcze było przed nami!

Marta Wasielewska to wspaniały Nauczyciel i Wychowawca o wysokim poziomie kultury osobistej. Zawsze będziemy cenić Jej fachowość, życzliwość, kreatywność i talent, pracowitość, a przy tym niebywałą skromność. Jej praca znacząco wpłynęła na podnoszenie poziomu jakości pracy naszej „Czwórki”. Trudno wyliczyć Jej zasługi i osiągnięcia dla szkoły. Zapamiętamy Martusię jako wyjątkowego Człowieka, Nauczyciela, Wychowawcę.

Pożegnaliśmy Martę nie tylko jako nauczyciele, ale przede wszystkim jako koleżanki i koledzy. Dla nas była Ona zwyczajną i jednocześnie niezwyczajną dziewczyną. Z jednej strony, jak my wszyscy, borykała się z różnymi trudnościami, miewała kłopoty i zmartwienia. Ale w odróżnieniu od innych posiadała niezwykły dar – pokonywała je z promiennym uśmiechem, którego nikomu nie szczędziła. Bił od Niej jakiś wyjątkowy blask ogarniający wszystko i wszystkich wokół. Ten blask dawali Marcie Jej ukochani Najbliżsi – głównie mąż Sebastian, synowie Maurycy i Ignaś. Byli dla Niej największym szczęściem, radością i miłością. Cudowny blask Marty pozostanie z nami na zawsze i nigdy go nie utracimy.

2 września 2024 r. o godz. 8:00 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie w intencji Marty będzie sprawowana Msza Św. od Pracowników SP Nr 4.