Święto Latawca 2014

Każdego roku na początku jesieni uczniowie Zespołu Szkół Publicznych Nr 4 w Żyrardowie bawią się na Szkolnym Święcie Latawca. W minioną sobotę 27 września  dzieci wraz z rodzicami stawiły się na terenie Eko Parku.W rękach dumnie trzymały różnorodne latawce.

Organizatorem Święta była pani Beata Marzęda-Przybysz, która zadbała o wesoły przebieg imprezy, o sprawiedliwy werdykt i nagrody. Uczestnicy prezentowali swoje latawce, te własnoręcznie zrobione jak i kupione w sklepie. Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch kategoriach -najwyższy i najdłuższy lot oraz najładniejszy latawiec. Pogoda bardzo sprzyjała podniebnym piruetom.  Latawce płynęły po niebie niczym wielkie ptaki czy dziwne stworki. Szybowały latawce płaskie, przestrzenne i skrzynkowe. Komisja konkursowa przy ocenie brała  pod uwagę pomysłowość konstrukcji, inwencję plastyczną, jakość wykonania i przede wszystkim długość i wysokość lotu latawca. Do wspólnej zabawy stanęły dzieci z klas młodszych jak i starszych. Najmłodszy uczestnik miał półtora roku, a najstarszy 13 lat. W zmaganiach konkursowych uczestników dzielnie wspierali rodzice. Na szczególną pochwałę zasłużyły dwie rodziny, które stawiły się na Święcie Latawca w pełnym składzie -rodzina Chądzyńskich ( 2 + 3 dzieci) i Kakietków ( 2+2).  Na wyróżnienie zasłużyła również rodzina Kubiaków, która jak do tej pory najczęściej brała udział w tej imprezie.

W konkursie na najładniejszy własnoręcznie zrobiony latawiec zwyciężył Karol Kakietek z klasy 1 a, który wykonał skrzynkowy model.  Drugie miejsce przypadło braciom Szymonowi ( z klasy 5 b) i Filipowi ( z klasy 3a) Chądzyńskim, zaś trzecie miejsce- Aleksandrze Kubiak z klasy 4 a. W kategorii najwyższy i najdłuższy lot finiszował Adrian Kubiak z klasy 1 b gimnazjum, drugie miejsce zajął Kamil Borucki z klasy 2 a, a trzecie miejsce przypadło Piotrowi Kluczyńskiemu z klasy 5 b i Bartoszowi Bobrowskiemu z klasy 1 a.Wszyscy uczestnicy Szkolnego Święta Latawca otrzymali upominki i dyplomy. Zwycięzcy zaś nagrody m.in. radyjka turystyczne, książki, puzzle, przybory szkolne, kubki. Specjalne niespodzianki otrzymali także najmłodsi uczestnicy ,a były to poduszki- Łosie. Sponsorami nagród byli Poseł na Sejm RP pan Paweł Sajak, PKO Bank Polski oddział Żyrardów, Żyrardowskie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Dyrektor ZSP Nr 4 pani  Teresa Teofilak.Ta Szkolna impreza plenerowa stała się okazją do rodzinno- szkolnej integracji. Popularyzowała modelarstwo wśród dzieci i młodzieży, pozwoliła rekreacyjnie spędzić wolny czas. Uczyła zgodnej zabawy i doskonaliła sprawność fizyczną uczestników. Sobotnie, słoneczne  przedpołudnie zapewne na długo pozostanie w pamięci społeczności Czwórki. A zatem do następnych pomyślnych wiatrów.

B. M-P