Klasy 4A i 6B na wycieczce w Kazimierzu Dolnym

14858612_627456324080604_1238630152_oWycieczka do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa

Dnia 21 października 2016 r. klasy 4a oraz 6b wybrały się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Pomimo niesprzyjającej aury udało się zrealizować cel, a  mianowicie zwiedzić XVI-wieczne miasto Korony Królestwa Polskiego. Wycieczka rozpoczęła się rejsem po Wiśle, podczas którego uczniowie podziwiali panoramę miasta. Później udaliśmy się na zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku, gdzie dzięki przewodnikowi poznaliśmy historię warowni zbudowanej przez Kazimierza Wielkiego, która niegdyś stanowiła ośrodek administracyjny i ochraniała komorę celną. Następnie nie mogło zabraknąć  największej atrakcji Kazimierza, jaką jest Góra Trzech Krzyży. Wszyscy uczniowie, pomimo trudnych warunków wspięli się na nią po wysokich stopniach. Panorama jest zdaniem wielu piękniejsza od zamkowej. Ustawione na szczycie krzyże stoją tu od trzystu lat jako pamiątka po epidemii cholery, która nawiedziła miasto. Po krótkiej przerwie obiadowej ruszyliśmy na renesansowy kazimierski rynek. Otaczające go z trzech stron kamienice wzniesiono w XVI i XVII w. Ten czas to były złote lata Kazimierza, który położony na szlaku handlowym, bogacił się na handlu zbożem. Potykając się o „kocie łby” turyści z Żyrardowa zerkali  z podziwem na pełne przepychu siedziby znamienitych rodów Przybyłów, Celejów i Górskich zdobione motywami odpowiadającymi wówczas kanonom manieryzmu. W strugach deszczu, ale z uśmiechem na twarzy przejechaliśmy jeszcze do Nałęczowa, by chociaż trochę pooddychać nałęczowskim powietrzem. Dowiedzieliśmy się, że bywali tam Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz a także mieszkał Stefan Żeromski. Spacerowaliśy po nałęczowskim uzdrowisku słuchając opowieści przewodnika, po czym wróciliśmy do Żyrardowa bogatsi o nowe doświadczenia.