Pasowanie na czytelnika w Czwórce

W Szkole Podstawowej nr 4 w Żyrardowie każdego roku wczesną zimą, na zakończenie I półrocza uczniowie klas pierwszych są pasowani na czytelnika. Niecodzienna lekcja w szkolonej bibliotece była okazją do zainteresowania dzieci literaturą.

Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od wystawienia spektaklu teatralnego „Teatrzyk z zagadkami”. Uczniowie klasy IIa wraz z panią wychowawczynią Joanną Wojciechowska i panią bibliotekarką Beatą Siniarską zaprezentowali szereg bajkowych postaci w formie humorystycznej. Ich przedstawienie poprzedzone było recytowaniem zagadek związanych z różnymi utworami poetyckimi i prozy dla dzieci. Pierwszoklasiści prawie bezbłędnie odgadywali głównych i drugoplanowych bohaterów bajek i baśni. Ich postępy oceniały panie wychowawczynie oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Oczywiście nie odbyło się bez pochwał. Finałem literackiego spotkania było złożenie przez uczniów klas pierwszych Ia i Ib przyrzeczenia czytelnika. W tym celu przygotowano wielką księgę z rotą przysięgi. Pierwszaki obiecywały, że będą szanowały książki, będą pogłębiać systematycznie swoją wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Wszyscy Pierwszoklasiści tę próbę również zaliczyli pozytywnie. Na pamiątkę tej uroczystości otrzymały dyplomy Pełnoprawnego Czytelnika Czwórki. 

Skip to content