Światowy Dzień Ziemi

Właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi lub jak kto woli Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jak co roku wypada ono 22 kwietnia. Akcje prowadzone są corocznie wiosną, a celem ich jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Działanie na rzecz ochrony klimatu”. My również możemy, a nawet w obecnej sytuacji powinniśmy włączyć się czynnie do tej akcji. Wspieranie środowiska oraz uczenie się o nim jest możliwe również bez wychodzenia z domu. W tym roku takie wydarzenia ze względu na pandemię nie mogą się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cenniejszych prezentów. To, że ze względu na koronawirusa ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, daje Ziemi zdrowy oddech.

Pozostając w domu, też możesz dbać o środowisko:

1. Segreguj śmieci.
  2. Oszczędzaj wodę.
  3. Kompostuj odpady organiczne.
  4. Wyciągaj nieużywaną wtyczkę i wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju.
  5. Do notowania używaj obydwu stron kartki.
  6. Nie wyrzucaj starych ubrań – tekstylia też można poddać recyklingowi.
  7. Sprzęty naprawiaj zamiast wyrzucać.
  8. Zastąp chemiczne środki własnymi przygotowanymi produktami, wykorzystując ocet, sodę oczyszczoną i cytrynę.
  9. Na zakupy chodź z własną torbą.
  10. Zamiast jednorazowych baterii, miej taki, które doładujesz setki razy.

Chętnych uczniów zapraszamy do udziału w:

Propozycja 1.

Wykonaj plakat lub inną pracę plastyczną zachęcającą do ochrony przyrody.

Propozycja 2.

Ułóż wierszyk, rymowankę lub hasło promujące ochronę przyrody.

Zrób zdjęcie wykonanej przez siebie pracy i prześlij je na adres swojego wychowawcy.
Najciekawsze prace zaprezentujemy na stronie szkoły.

Gotowe prace można przynosić do szkolnej skrzynki, najciekawsze prace ozdobią  jej wnętrze.