ZASADY REKRUTACJI DO PIERWSZEJ KLASY GIMNAZJUM
- Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
- Obowiązek szkolny spełnia się przez systematyczne uczęszczanie na zajęcia szkolne.
- Do pierwszej klasy gimnazjum przyjmuje się:
- z urzędu – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie gimnazjum na podstawie zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów,
- na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem gimnazjum, w przypadku, gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.
- Kandydaci zamieszkali poza obwodem gimnazjum mogą być przyjęci w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami po przyjęciu wszystkich kandydatów zamieszkałych w obwodzie gimnazjum, na podstawie następujących kryteriów:
- liczba punktów za wynik sprawdzianu po VI klasie (maksymalnie 40 pkt),
- suma punktów uzyskanych na świadectwie ukończenia VI klasy z ocen
z pięciu przedmiotów tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego, przyrody, historii (maksymalnie 30 pkt), - kandydat wychowywany w rodzinie zastępczej (24 pkt),
- kandydat zamieszkały poza gminą Miastem Żyrardowem (20 pkt),
- rodzic kandydata jest zatrudniony w gminnej placówce oświatowej (16 pkt),
- rodzeństwo kandydata będzie uczęszczało w nadchodzącym roku szkolnym do danej szkoły (10 pkt),
- kandydat na świadectwie ukończenia klasy VI ma co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania (8 pkt),
- średnia ocen kandydata (do dwóch miejsc po przecinku) na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej uzyskana ze wszystkich przedmiotów (maksymalnie 6 pkt).
- Warunkiem prowadzenia postępowania rekrutacyjnego jest złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów wniosku, którego wzór dostępny będzie w szkole i na stronie internetowej miasta zyrardow.pl
- Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 20t ust 6 ustawy o systemie oświaty). Wzory oświadczeń dostępne będą w szkole.
- Wypełniony wniosek:
- podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka i składają w szkole,
- podpisy złożone na wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych
we wniosku ze stanem faktycznym, - za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
- Wnioski rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych i określonej minimalnej liczby punktów niezbędnych do przyjęcia, komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
- W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników, komisja rekrutacyjna ustala kolejność kwalifikacji w drodze losowej.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
- Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany.
- Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do danej szkoły w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, następnie wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
- Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do gimnazjum niezależnie od kryteriów, o których mowa w ust. 4.
- Terminy rekrutacji oraz składania dokumentów do gimnazjum, wchodzącego w skład zespołu podawane są co roku w Zarządzeniu Kuratora Oświaty w Warszawie.
Rekrutacja do gminnych gimnazjów na rok szkolny 2015_2016